W 1951r. z inicjatywy Zarządu Klubu powstaje sekcja tenisa stołowego. Kierownictwo sekcji obejmuje znany działacz sportowy Artur Frandrey, który kieruje jej działalnością do 1958r., tj. do chwili powołania go na stanowisko kierownika sekcji piłki nożnej. Pomimo, że treningi w latach 1951-1957 prowadzono w prymitywnych warunkach, to w 1953r. tenisiści stołowi „Olimpii” wywalczyli awans do klasy „A”, przekształcona w późniejszym terminie w ligę okręgową. Awans do wyższej klasy wywalczyli: Jan Brzózka, Eugeniusz Gronau, Kazimierz Kamiński i Kazimierz Witkowski.

W klasie wojewódzkiej tenisiści stołowi w latach 1953-1957 zajmowali środkowe pozycje w tabeli rozgrywek ligi. Barwy Klubu godnie reprezentowali i zasłużyli na wyróżnienie: Jan Brzózka, Edward Fiszer, Eugeniusz Gronau, Kazimierz Kamiński, Henryk Kosnowski, Henryk Weiss i Kazimierz Witkowski. W latach 1955-1957 sekcja reprezentowana była w rozgrywkach okręgowych przez drużynę kobiecą. Na szczególne wyróżnienie zasłużyły Gizela Błaszczyk, Danuta Lewandowska. i Urszula Marchlewska. Zawodniczka Gizela Błaszczyk była najlepszą zawodniczką w historii sekcji tenisa stołowego „Olimpii”. Zdobyła kilkakrotnie tytuł mistrzyni okręgu bydgoskiego kobiet, dwukrotnie wspólnie z E. Gronauem- tytuł mistrza okręgu w grze mieszanej. Brała udział w licznych turniejach ogólnopolskich i zaliczana była do jednych z najlepszych zawodniczek w Polsce. Danuta Lewandowska zdobyła w 1955r. tytuł mistrzyni okręgu w grze pojedynczej juniorek.

W 1958r. działalnością sekcji tenisa kieruje zawodnik i jednocześnie wychowawca wielu zawodników „Olimpii” Eugeniusz Gronau. W kierowaniu działalnością sekcji do 1961r. pomagali wydatnie Roman Pawłowski i Czesław Zaradny. W latach tych tenisiści stołowi kilkakrotnie zdobywali mistrzostwo okręgu bydgoskiego i brali udział w rozgrywkach o wejście do II ligi państwowej bez powodzenia.

W rozgrywkach ligi wojewódzkiej (okręgowej) w latach 19621966 tenisiści „Olimpii” występowali w mocno odmłodzonym składzie, a mimo to uplasowali się w ścisłej czołówce ligi wojewódzkiej. Drużyna występowała w składzie: Renata Nowakowska, Hanna Piotrowska, Edmund Renkiel, Jerzy Schreiber, Tadeusz Lewandowski I Zdzisław Wilczewski.

W sezonie 1967/68 tenisiści stołowi zdobywają pierwsze miejsce w lidze i uzyskują upragniony awans do nowo utworzonej ligi międzywojewódzkiej. Awans wywalczyli: Eugeniusz Gronau, Tadeusz Lewandowski, Zbigniew Mokrzycki, Jerzy Schreiber, Zdzisław Wilczewski, Renata Nowakowska i Hanna Piotrowska. W lidze międzywojewódzkiej tenisiści „Olimpii” walczyli przez dwa sezony w najsilniejszej grupie łódzko – warszawsko – bydgoskiej. W sezonie 1968/69 uplasowali się na 7 miejscu na 12 drużyn. W następnym sezonie na skutek opuszczenia sekcji przez Renkla i Lewandowskiego, tenisiści „Olimpii”, pomimo ambitnej postawy, nie zdołali utrzymać się w lidze międzywojewódzkiej.

W pierwszej połowie lat siedemdziesiątych sekcja reprezentowana była przez 1 drużynę w lidze okręgowej, 1 drużyną w Aklasie oraz 1 drużynę w lidze młodzików. W tym czasie tenisiści „Olimpii” zdobyli szereg klas sportowych, a mianowicie: 2 klasy I; 7 klas II; 14 klas III, 6 klas II młodzieżowych i 5 klas III młodzieżowych.

Przełomowym okresem w historii sekcji jest działalność w 1975r. Sekcja liczyła wówczas 44 członków czynnie trenujących. Zespół występujący w lidze wojewódzkiej w składzie: L. Brudecka, J. Lewandowski, E. Renkiel, J. Lasecki i A. Morawski na koniec sezonu 1974/75 zdobył I miejsce i zakwalifikował się do rozgrywek finałowych o wejście do II ligi państwowej.

W dniach 31 maja i 1 czerwca 1975r. „Olimpia” była organizatorem rozgrywek finałowych o wejście do II ligi państwowej. Tenisiści:Olimpii” pokonując zespoły „Conradia” Gdańsk i AZS Słupsk, zdobyli I miejsce i awans do II ligi. Odtąd „Olimpia” walczy z silnymi zespołami Polski, które startowały od szeregu lat w I i II lidze. Grudziądzanie pokonali w rozgrywkach II ligi ,,Polonię” Warszawa, AZS Łódź, „Elektryk” Toruń, „Start” Olsztyn. 29 czerwca tenisiści „Olimpii” rozegrali spotkanie z drużyną Rostoku- NRD i wygrali w stosunku 17:4.

W 1976r. sekcja szczyci się najlepszą zawodniczką juniorką województwa bydgoskiego, toruńskiego i włocławskiego w osobie Lucyny Brudeckiej.

Zespół II-ligowy mężczyzn w 1978r. na skutek poważnego osłabienia – czołowi zawodnicy przebywali w ZSRR – nie utrzymali się

w II lidze i spadli do ligi międzywojewódzkiej. Zespół ten wywalczył jednak premiowane miejsce z prawem udziału w rozgrywkach o wejście do II ligi na sezon 1979/80. Występująca w lidze międzywojewódzkiej drużyna kobiet zajęła I miejsce. Tenisiści „Olimpii” gościli również w 1978r. zespół męski Schwamm- NRD, odnosząc zwycięstwo. Drużyna męska w1980r. walcząc w rozgrywkach o wejście do II ligi, wywalczyła 3. miejsce wśród 10 zespołów i nie zakwalifikowała się do II ligi.

S W 1982r. sekcja liczyła 62 zawodników, a większość stanowili juniorzy i młodzicy. W sezonie 1982/83 tenisiści zakwalifikowali się do rozgrywek finałowych o awans do II ligi i zajęli ostatecznie 5. miejsce. Duże osłabienie w 1983r. doznała drużyna żeńska wobec zakończenia kariery sportowej przez czołowe tenisistki L. Brudecką i M. Sielską. Od sierpnia 1983r. zawodnicy sekcji trenują w nowo wybudowanej hali sportowej na stadionie centralnym.

Zawodnicy „Olimpii” startowali we wszystkich trwających turniejach klasyfikacyjnych, organizowanych przez Okręgowy Związek Tenisa Stołowego w Toruniu. We współzawodnictwie międzyklubowym sekcja „Olimpii” zajmuje wysokie III miejsce za MDK-MKS „Ursus” Chełmno i „Elektrykiem” Toruń. Kadrę szkoleniową stanowili od kilku lat instruktorzy Eugeniusz Gronau i Józef Lewandowski.

W latach 1985-1992 zespół męski walczył w lidze międzywojewódzkiej, zajmując w niej drugie i trzecie miejsca. Wyróżniającymi się wówczas zawodnikami byli: Mirosław i Janusz Rogowscy, Józef Skipor, Andrzej Łazarski, Krzysztof Sprawski, Michał i Tomasz Wojewódka, Piotr Jendernal, Tomasz Grzonkowski, Maciej Karkau, Mariusz Gapski, Jacek Muzal, Marcin Lach, Jarosław Wietrzykowski i Tomasz Paszkiewicz. Indywidualnie zawodnicy „Olimpii” zdobywali tytuły mistrzowskie w okręgu. W 1988r. Piotr Jendernal wywalczył pierwsze miejsce w grze pojedynczej kadetów oraz wspólnie z Mariuszem Gapskim w grze podwójnej. Para G. Karło – M. Karkau zajęła drugie miejsce w grze mieszanej kadetów. Rok później Tomasz Wojewódka zajął pierwsze miejsce w grze pojedynczej juniorów, w parze z Januszem Rogowskim również pierwsze miejsce w grze podwójnej seniorów. W grze pojedynczej kadetów Piotr Jendernał zajął pierwsze, a Michał Gapski drugie miejsce. Wspólnie wywalczyli tytuł mistrza okręgu w grze podwójnej, wyprzedzając parę Maciej Karkau – Michał Wojewódka, która zajęła trzecie miejsce. W 1990r. para mieszana Beata Radke – Piotr Jendernal zajęła pierwsze miejsce w kategorii juniorów. Tytuł mistrza okręgu kadetów wywalczył Jarosław Wietrzykowski. Drugie miejsce w grze pojedynczej juniorów zajął Piotr Jendernał, zajmując tę samą pozycję w grze parami wspólnie z Jarosławem Wietrzykowskim. W tym samym roku, w drużynowych mistrzostwach Polski młodzików, para „Olimpii” Jacek Muzal i Marcin Lach zajęła trzecie miejsce, a J. Muzal był szósty indywidualnie. W 1991r. tytuł mistrza okręgu w grze podwójnej kadetów zdobyła para M. Lach – J. Muzal. W grze pojedynczej J. Muzal zajął drugie, a M. Lach trzecie miejsce. W następnym roku Jacek Muzal zajął pierwsze miejsce w grze pojedynczej kadetów, drugi w kategorii młodzików był Artur Kaniecki. W parze z Jackiem Muzalem zajęli również drugie miejsce w grze podwójnej kadetów.

W 1992r. kierownictwo sekcji objął Pan Jerzy Rączka. Sezon 1992/93 był bardzo udany. Po kilkunastu latach gry w lidze międzywojewódzkiej drużyna w składzie: Franciszek Dulkowski, Piotr Jendernał, Janusz Rogowski, Jacek Muzal, Marcin Lach, Tomasz Grzonkowski, pod kierunkiem trenera Józefa Lewandowskiego, wywalczyła awans do II ligi. W następnym sezonie beniaminek II ligi zajął trzecie miejsce, grając w składzie: Igor Siergiejew, Piotr Jendernał, Jacek Muzal i Marcin Lach. Wynik ten drużyna „Olimpii” powtórzyła w sezonie 1994/95, grając w składzie: Jewgenij Połoniejew, Paweł Leśniewski, Zenon Kastrau, Marcin Lach i Jacek Muzal. W sezonie 1995/96 zespół w składzie: Jaromir Pyrek, Krzysztof Świątek, Jewgenij Połoniejew, Jacek Muzal, Marcin Lach i najmłodszy Łukasz Czerwiński zajął pierwsze miejsce i uczestniczył w walkach barażowych o wejście do I ligi. Odbyły się trzy turnieje, z których dwa pierwsze zespoły awansowały do dalszych gier. Po dwóch turniejach zespól „Olimpii” awansował do wąskiego finału i zajął w nim trzecie miejsce, niepremiowane awansem. Rekompensując sobie to niepowodzenie zespół wziął udział w rozgrywkach o Puchar Polski, zajmując trzecie miejsce i W pokonanym polu pozostawiając kilka renomowanych zespołów ligowych. Dobra passa tenisistów stołowych „Olimpii” trwała nadal. Wobec wycofania się z rozgrywek I ligi dwóch zespołów, PZTS zorganizował dodatkowy turniej barażowy, w którym startowały drużyny zajmujące dwa ostatnie miejsca w I lidze oraz drużyny które w pierwszym turnieju zajęły trzecie i czwarte miejsce. Turniej barażowy rozegrany został w hali „Olimpii”. Drużyna gospodarzy po dwóch zwycięstwach i remisie wreszcie awansowała do I ligi i w pierwszym sezonie I-ligowym 1996/97 zespół w składzie: Krzysztof Piński, Tadeusz Piotrowski, Andrej Kulkow, Jacek Muzal i Marcin Lach zajął czwarte miejsce.

Bardzo udany był następny sezon 1997/98. Drużyna bezapelacyjnie zajęła pierwsze miejsce i po niezwykle zaciętych bojach z „Odrą” Księginice (4:6 na wyjeździe i 7:3 w Grudziądzu) awansowała do ekstraklasy tenisa stołowego. Dokonał tego zespół w składzie: Igor Gudilkin, Marcin Parol, Krzysztof Piński, Marcin Jarkowski, Łukasz Czerwiński i Wojciech Maćkowiak, godnie uświetniając 75-lecie Klubu.

Zdecydowanie najlepsi zawodnicy startowali w rozgrywkach ligowych. Kierownictwo sekcji nie zapomniało również o innych zawodnikach. Druga drużyna od 1993r. rozgrywa spotkania w III lidze, a trzecia w lidze okręgowej. Trener Józef Lewandowski nie ustawał w poszukiwaniu młodych adeptów tenisa stołowego, szlifując ich talenty. Fakt dobrej w ostatnich latach pracy z młodymi zawodnikami są ich sukcesy na arenie ogólnopolskiej. W okręgu w kategorii kadetów i młodzików dominują Łukasz Czerwiński i Wojciech Maćkowiak. W 1995r. podczas Młodzieżowych Mistrzostwach Polski Marcin Lach w parze z zawodnikiem „Mleksera” Elbląg- Laskowskim wywalczyli trzecie miejsce. Na mistrzostwach Polski młodzików Łukasz Czerwiński w parze z Pawłem Jaworskim z MDK Chełmno zajęli trzecie miejsce w grze podwójnej. Drużynowo Ł. Czerwiński i W. Maćkowiak zdobyli tytuł wicemistrza Polski młodzików. Ł. Czerwiński zdobył drugie miejsce w Pucharze gazety „Przegląd Sportowy”. Para Czerwiński – Maćkowiak podczas Mistrzostw Polski w 1997r. zajęła trzecie miejsce w kategorii kadetów. Łukasz Czerwiński w 1997r. był najlepszym zawodnikiem makroregionu pomorskiego w tej kategorii. Do sukcesów sezonu 1996/1997 zaliczyć należy także srebrny medal zdobyty podczas Drużynowych Mistrzostw Polski Młodzików w składzie: Maćkowiak, Czerwiński oraz brązowy medal w grze podwójnej M. Lacha.

Również seniorzy z pierwszego zespołu odnosili sukcesy startując w turniejach indywidualnych. W 1997r. Igor Gudilkin zajął pierwsze miejsce w turnieju kwalifikacyjnym kat. „B”, rok później podobnym turnieju zajął wspólnie z innymi zawodnikami V-VIII miejsce. W grze podwójnej wspólnie z R. Gowińskim ze „Spójni” Świdwin zajęli trzecią lokatę. W 1998r. Marcin Parol startując w parze z J. Gunkowskim zdobył trzecie miejsce w Młodzieżowych Mistrzostwach Polski. Indywidualnie w tych zawodach zajął ósme miejsce. W tym samym roku Mistrzostwo Okręgu zdobył Krzysztof Piński. Wywalczył też pierwsze miejsce wspólnie z Marcinem Jarkowskim w grze podwójnej.

W ostatnich latach swoje sukcesy mieli też weterani – byli zawodnicy grudziądzkiej „Olimpii”. W kategorii wiekowej powyżej 60 lat trener Józef Lewandowski zajmował w Mistrzostwach Polski Weteranów trzecie miejsca w latach 1995-1997. W 1997r. grając w parze z M. Szczyptą z Katowic zdobył Mistrzostwo Polski w grze podwójnej. Natomiast para klubowa Franciszek Dulkowski – Edmund Renkel zajęła trzecie miejsce w grze podwójnej w kategorii wiekowej powyżej 50 lat.

Sukcesy w latach 1998-2007:

– sezon 1998/1999 – II miejsce (srebrny medal) – Drużynowe

Mistrzostwa Polski W składzie: W. Maćkowiak, Ł. Czerwiński, I. Gudilkin, R. Sowiński, L.

Kucharski, Kusiński Marcin Kusiński wspólnie z Piotrem Skierskim zdobyli Akademickie Mistrzostwo Świata w grze podwójnej w 1998 roku. Podczas tych mistrzostw Marcin Kusiński był uczestnikiem drużyny, która wywalczyła srebrny medal w rozgrywkach drużynowych. Indywidualnie sklasyfikowany został na pozycji V-VIII.

– sezon 1999/2000 – V miejsce – Rozgrywki Drużynowe ekstraklasy w składzie: D. Kich, Ł. Czerwiński, Zb. Mojski, I. Gudilkin, R. Sowiński 

– sezon 2000/2001 – I miejsce (Mistrzostwo Polski) – Rozgrywki Drużynowe Ekstraklasy W składzie: W. Maćkowiak, Ł. Czerwiński, G. Adamiak, Zb. Mojski, M. Kusiński, Prądzyński

– sezon 2001/2002 – udział w Rozgrywkach Drużynowych Ekstraklasy w składzie: D. Kiełb, A. Daniel, J.Kosowski

– sezon 2002/2003 – udział w Rozgrywkach Drużynowych Ekstraklasy w składzie: W. Skubiszewski, A. Daniel, G. Pietryka, W. Maćkowiak, D.Czumachow

– sezon 2003/2004 – II miejsce (Wicemistrzostwo Polski) – Rozgrywki Drużynowe Ekstraklasy w składzie: W. Skubiszewski, A. Daniel, G. Pietryka, W. Maćkowiak, D.

Czumachow

– sezon 2004/2005 – III miejsce (brązowy medal) 

 Rozgrywki

Drużynowe Ekstraklasy W składzie: T. Lewandowski, W. Maćkowiak, A. Daniel, K. Lubin, Ł.

Czerwiński, G. Pietryka, Sz. Malicki 

– sezon 2005/2006 – II miejsce (Wicemistrzostwo Polski) – Rozgrywki Drużynowe Ekstraklasy w składzie: T. Lewandowski, W. Maćkowiak, Sz. Malicki, Ł. Czerwiński, Kaczmarek 

– sezon 2006/2007 – IV miejsce – Rozgrywki Drużynowe Ekstraklasy w składzie: Szymon Malicki, Paweł Chmiel, Piotr Chmiel.

Duże sukcesy tenisa stołowego to zasługa długoletniego zawodnika i zaangażowanego trenera Józefa Lewandowskiego oraz miłośnika i głównego sponsora sekcji pana Lecha Piotrowskiego.