W 1926 roku z inicjatywy Jana Hajeca powstaje sekcja lekkoatletyczna i gier ruchowych. W następnym roku powołano do życia drużynę koszykówki męskiej, której człon stanowili zawodnicy sekcji lekkoatletycznej. Wszechstronny rozwój fizyczny wpłyną na to, że drużyna odnosiła liczne sukcesy nawet z drużynami wyżej notowanymi. Koszykarze „Olimpii” niejednokrotnie zdobywali tytuł mistrza miasta Grudziądza, a w spotkaniach o mistrzostwo okręgu zajmowali czołowe miejsca. Do wyróżniających się zawodników należeli: Kawski, Otolski, Cetkowski, Michalak, Malinowski, Pawłowski, Sosnowski i Bergman. W latach trzydziestych kryzys gospodarczy spowodował ograniczenie działalności drużyny wyłącznie do imprez lokalnych. Druga wojna światowa przerwała działalność drużyny koszykówki.

Na przełomie lat 1947/48 znana zawodniczka i aktywistka ruchu sportowego wśród kobiet- Kinga Zalewska zorganizowała z grona lekkoatletek i siatkarek sekcję koszykówki żeńskiej.

D wyróżniających się zawodniczek należały; Krystyna i Danuta Hajec, Maria Radzikowska, Krystyna Kłosowska, Krystyna Rosicka, Danuta Laskowska, Stefania Znaniecka i Maria Felska. Drużyna koszykarek po zwycięstwach na Pomorzu walczyła w Katowicach, Warszawie i Gdańsku o Mistrzostwo Polski klubów spółdzielczych zdobywając czołową pozycję wśród reprezentacji wojewódzkich. Szczególnie wyróżniała się Krystyna Hajec, która w późniejszym terminie reprezentowała barwy Polski w piłce siatkowej.

W 1947r. zaczęła działać również koszykówka męska pod kierownictwem Lecha Całbeckiego. Do wyróżniających się zawodników w latach 1947-1951 należeli: Henryk Grobelny- instruktor, Jędrzejczak, Nehring i Żelewski. Pełny rozwój sekcji koszykówki datuje się od 1956r. Sekcja w tym okresie liczyła 34 członków i brała udział w rozgrywkach okręgowych w klasie „A” seniorów. Jako beniaminek w tej grupie rozgrywek zajmuje 6 lokatę na 12 drużyn startujących.

Drużyna koszykówki rekrutuje się z młodych zawodnikówuczniów w większości z II Liceum Ogólnokształcącego. Trenerem sekcji zostaje nauczyciel wf tej szkoły- Bogdan Stachowiak. Dzięki systematycznym treningom oraz fachowemu szkoleniu drużyna awansowała do III ligi międzywojewódzkiej, plasując się każdorazowo w czołówce tabeli rozgrywek. Pomimo młodego wieku zawodników, których średnia kształtowała się w granicy 18 lat, drużyna śmiało poczynała sobie w rozgrywkach ligowych i pucharowych ze starszymi od siebie seniorami. W 1957r. koszykarze „Olimpii” w rozgrywkach o Puchar Polski zakwalifikowali się do finału rozgrywek w Krakowie. W 1958r. prowadzenie treningów przejmuje uzdolniony zawodnik sekcji Zbigniew Felski. Drużyna w dalszym ciągu uczestniczy w rozgrywkach ligi międzywojewódzkiej seniorów, jak również w drużynowych rozgrywkach juniorów. Zwycięskie spotkania koszykarzy- jako mistrza juniorów Pomorza- w półfinałach Mistrzostw Polski utorowały juniorom „Olimpii” drogę do finału Mistrzostw Polski Juniorów w 1958r. W spotkaniach tych, pod wodzą Tadeusza Marchlewskiego jako kierownika sekcji reprezentowali sekcję następujący zawodnicy: Likierski, Felski, Domarski, Piechocki, Olszewski, Kamrowski, Klawczyński, Rogowski i Wiśniewski. W rozgrywkach finałowych, w których oprócz koszykarzy „Olimpii” uczestniczyły zespoły: „Śląsk” Wrocław, „Cracovia” Kraków i „Drukarz” Warszawa- juniorzy „Olimpii” wygrali wszystkie spotkania rozegrane w finale zdobywając tytuł Mistrza Polski Juniorów. Relacje prasy ogólnopolskiej stwierdzały, że sukces ten jest w pełni zasłużony, gdyż koszykarze „Olimpii” byli drużyną dobrą technicznie i taktycznie, o najbardziej wyrównanym poziomie wyszkolenia poszczególnych zawodników.

W 1959r. koszykarze nadal uczestniczą w rozgrywkach ligi międzywojewódzkiej seniorów, będąc jednocześnie juniorami. Po zdobyciu Mistrzostwa Pomorza oraz zwycięstwa w spotkaniach półfinałowych, kwalifikując się do finału Mistrzostw Polski Juniorów w Przemyślu, gdzie młodzi koszykarze „Olimpii” pod kierownictwem instruktora i jednocześnie zawodnika Z.Felskiego zdobywają po raz drugi tytuł Mistrza Polski Juniorów. Występowali oni w następującym składzie: Felski, R.Likierski, Drews, Klawczyński, Kwaśniewski, Kamrowski, Olszewski, Świątkowski, Rogowski, J.Likierski i Mogiłko.

Pamiątka po tych wspaniałych wyczynach są przechowywane w klubie puchary i szarfy z nadrukiem „Mistrz Polski Juniorów”. Te szczegółowe relacje z walk o tytuły mistrzowskie są wspomnieniami bezpośredniego uczestnika drużyny podwójnego Mistrza Polski- Henryka Rogowskiego, który po skończeniu kariery zawodniczej i ukończeniu studiów pozostał wierny klubowi, był wieloletnim, bardzo oddanym i cenionym działaczem klubowym.

Niestety, były to końcowe, ale jakże radosne akcenty działalności sekcji koszykówki w grudziądzkiej „Olimpii”. Po uzyskaniu świadectw dojrzałości wielu zawodników podejmuje dalszą naukę w szkołach wyższych, kontynuując jednocześnie karierę sportowa. Wychowankowie „Olimpii” A.Drews, Z.Felski i R.Likierski awansują do kadry młodzieżowej, z powodzeniem występując w reprezentacji Polski.

Sekcja przeżywa w tym okresie poważne perturbacje organizacyjne oraz trudności w uzyskaniu nowego narybku.

W latach 1960/61 nie następuje poprawa nad podniesieniem poziomu gry w koszykówkę, wynikiem czego był spadek drużyny o dwie klasy. Z tych powodów oraz wobec wstrzymania dotacji na dalsze prowadzenie działalności sekcji koszykówki nastąpiła jej likwidacja w marcu 1963r.